Author Archives: Kayla Nizi

About Kayla Nizi

Educating people on how to save money using coupons, free samples, and teaching couponing skills/vocabulary/techniques from beginners to advanced level couponers.

Vegetarian Meal Prep Week of 3/4/17 Under $25 ~ How I Use My Groceries

Meal Prep: Week 8

Tuesday, Thursday, & Friday

Breakfast: Breakfast Potatoes & Peppers with Cheese and Side of Berries

Snack Box: Cheese Stick, Halo, Berry Pack, Annie’s Organic Fruit Snack, Granola Bar, & Cheddar Bunnies, and Pretzel Chips with Hummus

Lunch: Spinach Salad with Mandarins & Sunflower Seeds

Dinner: Burrito with Refried Beans, Lettuce, Tomato, Cheese, & Side of Guacamole

Wednesday, & Friday

Breakfast: Peanut Butter Banana Wrap and Side of Berries

Snack Box: Cheese Stick, Halo, Berry Pack, Annie’s Organic Fruit Snack, Granola Bar, & Cheddar Bunnies, and Pretzel Chips with Hummus

Lunch: Spinach Salad with Berries & Sunflower Seeds

Dinner: Vegetarian Meatless Chicken Nuggets & Tater Tots

Price Breakdown

Organic Yellow Potatoes
Valli Produce Last Week: $1.99 used 1.75lbs =$1.16
Red Peppers
Valli Produce Last Week: (4) $0.79lb @ 1.89lb =$1.49 used 1.5 =$0.56
Strawberries
Jewel-Osco: $0.99 used about 2/3 =$0.66
Blackberries
Valli Produce: $0.88 x2 =$1.76
Blueberries
Aldi Last Week: $1.99 used about 1/3 =$0.66
Organic Baby Spinach
Aldi: $2.49
Halo Mandarins
Jewel-Osco: $2.99 used 5 of 30 =$0.50
Organic Bananas
Aldi: $1.18 used 2 of 5 =$0.48
Avocado
Aldi Prior Week: $0.69 x2 =$1.38
Lettuce & Tomato
(from side salad price in produce prep)
Canned Mandarins
Aldi: $0.79
Cheddar Cheese
Aldi Last Week: $5.89 used about 1c =$0.74
Fit & Active Flatbread
Aldi: $2.29 used 5 of 6 =$1.91
Organic Peanut Butter with Flax & Chia Seeds
Aldi Prior Week: $3.99 used 1/16 =$0.25
Pretzel Chips
Aldi Last Week: $1.99 used half =$1.00
Hummus
Aldi: $1.99
Cheese Stick
Aldi Prior Week: $2.79 used 5 of 12 sticks =$1.16
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s: $1.00
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s: $1.00
Annie’s Organic Granola Bar
Caputo’s: $1.00 used 5 of 6 =$0.83
Sunflower Seeds
Valli Produce Prior Week: $1.99 @ 1.04lb =$2.07 used 1/12 =$0.17
La Preferida Organic Refried Beans
Jewel-Osco: (after rebate) $0.92
Mozzarella Cheese
Jewel-Osco Prior Week: $0.99 used 1/2c =$0.25
Tater Tots
Aldi Prior Week: $1.69 used 1/8 =$0.21
Quorn Meatless Nuggets
Jewel-Osco: $1.88

Grand Total: $23.75

Freezer Dinners, Produce Prep, & Breakfast Prep Week of 3/4/17 ~ How I Use My Groceries

This week I made four freezer dinner two of each (for future weeks). I also did my veggie prep for snacks and side dishes for this week. Along with my breakfast prep for the week, to have some easy to-go breakfast for before work and school. I posted a video elaborating on how and why I make my freezer dinners. I should also add the disclaimer that I only cook typically four days out of the week (Monday-Thursday), my lovely mother cooks the other three days. We will also have leftovers for lunches and snacks throughout the week.

Freezer Dinners

Chicken Noodle Soup

Link To The Recipe I Used: http://newleafwellness.biz/2015/05/20/seven-kid-friendly-freezer-meals-in-85-minutes/

Chicken Breast
Jewel-Osco: (5.04lb) $7.51 used 1lb for each =$1.49
Organic Carrots
Valli Produce: $0.89 used 1/2lb for each =$0.45
Organic Celery
Caputo’s Last Week: $0.79 used half for each =$0.40
Yellow Onion
Valli Produce Prior Week: $0.04
Organic Chicken Broth
Aldi: $1.79 x2 =$3.58
Egg Noodles
Aldi: $1.19 half for each =$0.60
+Spices & Seasonings
=$6.56 & $6.56

Easy Chicken Pot Pie

Link To The Recipe I Used: http://newleafwellness.biz/2015/05/20/seven-kid-friendly-freezer-meals-in-85-minutes/

Chicken Breast
Jewel-Osco: (5.04lb) $7.51 used 1.52lb for each =$2.27
Yellow Onion
Valli Produce Prior Week: $0.04
Potatoes
Jewel-Osco Prior Week: (10lb) $2.99 used 1.5lb each =$0.45
Frozen Mixed Vegetables
Can’t remember where I bought these or for how much, but they retail for around $1.50
Chicken Broth
Aldi: $0.49 used half for each =$0.25
Flour
Aldi Prior Week: $1.18 5lb =$0.02
+Spices & Seasonings, I’ll also need heavy whipping cream when I cook this recipe
=$4.53 & $4.53

Freezer Dinner Price for This Week $22.18 for four!

Produce Prep

Snacks

Green Grapes
Jewel-Osco: $0.99lb @ 1.33lb =$1.32

Strawberries
Jewel-Osco: $0.99 x2 =$1.98

Organic Blueberries
Jewel-Osco: $2.99

Halos Mandarines
Jewel-Osco: $2.99

Green Peppers
Valli Produce: (4) $0.89lb @ 1.81lb =$1.61

Red Peppers
Caputo’s: (2) $0.49lb @ 1.16lb =$0.57 -$0.25 Checkout51 =$0.32

Yellow Peppers
Caputo’s: (2) 0.49lb @ 1.43lb =$0.70

Blackberries
Valli Produce: $0.88
(I pictured 4 however this week only 1 was extra/snack the other 3 were for breakfast & salads)

Cantaloupe
Valli Produce: $0.88

Grape Tomatoes
Valli Produce: $0.99 x2 =$1.98

Gala Apples
Caputo’s: (8) $0.79lb @ 3.66lb =$2.89

Oranges
Aldi: (10) $1.99

Organic Bananas
Aldi: (5) $1.18 (used 2 for my meal prep) =$0.71

Side Dish

Green Beans
Valli Produce: $0.48lb @ 0.65lb =$0.31
Ideal Side Dish Recipe: steamed

Organic Mini Peppers
Valli Produce: $1.59
Ideal Side Dish Recipe: http://afewshortcuts.com/2013/05/fiesta-stuffed-mini-peppers/

Zucchini
Caputo’s: $0.69lb @ 1.3lb =$0.90
Ideal Side Dish Recipe: http://ifoodreal.com/garlic-parmesan-zucchini-and-tomato-bake/

Asparagus
Caputo’s: $0.99lb @ 1lb =$0.99
Ideal Side Dish Recipe: sautéed in garlic butter

Iceberg Lettuce
Valli Produce: $0.79
Cucumber
Valli Produce: $0.34
Organic Beefsteak Tomatoes (rang up as Plum Tomatoes)
Valli Produce: $0.99lb @ 1.10lb =$1.09
Ideal Side Dish Recipe: Side Salad,
Totals $2.22

Produce Snacks: $21.24
Produce Side Dishes: $6.01
Total Produce Price for This Week $27.25

Breakfast Prep

Parfaits

Nature Valley Protein Granola
Prior Coupon Deal: $0.97 used about 1/6 =$0.16
Strawberries
Jewel-Osco: $0.99 used about 1/3 =$0.33
Blueberries
Aldi Last Week: $1.99 used about 1/3 =$0.66
Blackberries
Valli Produce: $0.88
Chobani Greek Yogurt
Jewel-Osco: $0.67 (after coupon & app rebate) x3 =$2.00
Dannon Oikos Yogurt
Jewel-Osco: $0.25 (after coupon & app rebate)
=$4.28 for 4 or $1.07 each

Breakfast Bowls

Link To The Recipe I Used: http://www.thirtyhandmadedays.com/hearty-make-ahead-breakfast-bowls/ When I make the potatoes I make them all together in one baking dish however I used about 1.25lbs of potatoes for these bowls the others I used for my vegetarian meal prep. I also added in some bell peppers.

Organic Yellow Potatoes
Valli Produce Last Week: $1.99 used 1.25lbs =$0.83
Red Peppers
Valli Produce Last Week: (4) $0.79lb @ 1.89lb =$1.49 used 1.5 =$0.56
Eggs
Caputo’s Last Week: 12ct $0.39 (after rebate) used 6 =$0.20
Organic Salsa
Aldi Prior Week: $1.89 used 1/4 jar =$0.47
Cheese
Aldi Last Week: $5.89 used about 3/4c =$0.55
=$2.61 for 3 or $0.87 each

Muffin Breakfast Sandwiches

Link To The Recipe I Used: http://killinitwithcoupons.com/blog/?p=4610

Eggs
Caputo’s Last Week: 12ct $0.39 (after rebate)
English Muffins
Aldi: $0.99
Copperwood American Cheese
Valli Produce: $2.99lb @ 0.77lb =$2.30 used 6 slices =$0.86
Old Warsaw Polish Ham
Valli Produce: $2.99lb @ 0.89lb =$2.66 used 6 slices =$0.80
=$3.04 for 6 or $0.51 each

Breakfast Total: $9.93

Aldi Haul 3/11/17

Paid: $41.26
Got Back: $0.10
Net Price: $41.16

Strawberries 1lb $1.39 x3 =$4.17

Sprouted Bread 1lb $2.99

Organic Baby Spinach 5oz $1.99

Blueberries 6oz $1.29 x2 =$2.58

Bananas $0.44lb @ 3.75lb =$1.65

Iceberg Lettuce $0.99 x2 =$1.98

Fit & Active Canned Chicken Broth 14.5oz $0.49 x2 =$0.98

Bake House Creations Crescent Rolls 8oz $1.49 x2 =$2.98

Friendly Farms Heavy Whipping Cream 16oz $1.99

Simply Nature Organic Black Beans 15.5oz $0.89

Friendly Farms French Vanilla Coffee Creamer 32oz $2.19

Happy Farms Provolone Cheese 8oz $1.99

Bakers Corner All Purpose Flour 5lb $1.18

Millville Crispy Rice 12oz $1.39

Bakers Corner Yeast 0.25oz 3pk $0.79

Bunman’s Dijon Mustard 12oz $0.99
Paid: $0.99
Got Back: $0.10 MobiSave (on any mustard)
Net Price: $0.89

Happy Farms Cream Cheese 8oz $1.29

Little Salad Bar Garlic Hummus 10oz $1.99

Cattlemen’s Ranch USDA Choice Flat Cut Corned Beef Brisket $2.49lb @ 2.91lb =$7.25

Menards Haul 3/11/17

Retail Price: $54.37
Paid: $46.70
Saved: $7.67
Got Back: $18.00
Net Price: $28.70

Red Stackable Bins $0.59 x24 =$14.16
Retail: $0.59 x24 =$14.16
Paid: $14.16
Got Back: $0.50 Mail-In Rebate x24 =$12.00
Net Price: $2.16/24 ($0.09ea)

Turtle Wax Power Out $3.99 x2 =$7.98
Retail: $4.99 x2 =$9.98
Paid: $7.98
Got Back: $3.00 Mail-In Rebate x2 =$6.00
Paid: $1.98/2 ($0.99ea)

Pringles $1.00 x4 =$4.00
Retail: $1.45 x4 =$5.80

Popcorn 22ct $3.33
Retail: $4.38

Paper Plates 300ct $4.99
Retail: $5.49

Doritos $1.98 x2 =$3.96
Retail: $2.50 x2 =$5.00

Spring Water 1.99
Retail: $2.79

Orange Marmalade $1.89
Retail: $1.89

Chicago Tribune $1.00 x4 =$4.00
Retail: $1.00 x4 =$4.00

Food Pantry Donation Can $0.40

Caputo’s Haul 3/11/17

Retail Price: $69.67
Paid: $34.20
Saved: $35.47
Got Back: $0.10
Net Price: $34.10

Chicken Thighs $0.99 @ 4.085lb =$4.04
Retail: $11.40

Ground Beef $2.29lb @ 2.77lb =$6.34
Retail: $8.28

Sara Lee Turkey Breast $4.99lb @ 0.59lb =$2.94
Retail: $3.82

Butternut Soft Rye Bread $1.89
Retail: $2.49

Dutch Farm Orange Juice $3.99
Retail: $6.09
Got Back: $0.10 MobiSave
Net Price: $3.89

Annie’s Organic Cheddar Bunnies $1.00 x2 =$2.00
Retail: $3.99 x2 =$5.98

Annie’s Organic Fruit Snacks $1.00 x2 =$2.00
Retail: $5.89 x2 =$11.78

Annie’s Organic Mac & Cheese $1.00 x2 =$2.00
Retail: $2.89 x2 =$5.78

Organic Baby Carrots $1.29 x2 =$2.58
Retail: $1.99 x2 =$3.98

Organic Gala Apples $0.89lb @ 3.14lb =$2.79

Organic Cluster Tomatoes $0.99lb @ 1.99lb =$1.97
Retail: $2.97

String Beans $0.79
Retail: $0.99

Green Peppers $0.69lb @ 1.26lb =$0.87
Retail: $1.63

Valli Produce Haul 3/11/17

Paid: $34.19
Got Back: $0.25
Net Price: $33.49

Essential Everyday Bath Tissue $4.99
Coupon: $1.00 In-Ad
Paid: $3.99

Hinkley Water $2.50
Coupon: $0.51 In-Ad
Paid: $1.99

Extra Laundry Detergent $1.99
Coupon: $0.50 In-Ad
Paid: $1.49

Hot Pockets $0.99
Coupon: $0.20 In-Ad
Paid: $0.79

Prego Pasta Sauce $1.49
Coupon: $0.50 In-Ad
Paid: $0.99

Birdseye Steam Vegetables $0.79
Coupon: $0.20 In-Ad
Paid: $0.59

Green Onions $0.67

Oranges $0.48 @ 3.43lb =$1.65

Seedless Cucumber $0.39
Got Back: $0.25 Checkout51
Net Price: $0.14

Yellow Corn $1.00/3 x6 =$2.00

Red Peppers $0.38lb @ 0.95lb =$0.36

Yellow Peppers $0.69lb @ 1.14lb =$0.72

Orange Peppers $0.69lb @ 0.98lb =$0.68

Asparagus $0.88lb @ 1.05lb =$0.92

Mini Peppers $1.49

Organic Yellow Potatoes $1.99

Organic Red Potatoes $1.99

Organic Grape Tomatoes $1.49 x2 =$2.98

Shelled Walnuts $3.99lb @ 0.73lb =$2.91

Stella Baby Swiss Cheese $4.99lb @ 0.55lb =$2.74

Eckrich Corned Beef $4.99lb @ 0.56lb =$2.79

Jewel-Osco Haul 3/9/17 & 3/11/17

Total Retail Price: $121.39
Paid: $57.42
Saved: $63.97
Got Back: $17.40
Net Price: $40.02

Haul 3/9/17

Popchips $2.50
Retail: $2.99
Paid: $2.50
Got Back: $3.50 Ibotta
Net Price: -$1.00 Moneymaker

Chobani Drink $2.00
Retail: $2.00
Coupon: $0.50 Manager Markdown
Paid: $1.50
Got Back: $1.00 Ibotta
Net Price: $0.50

Chobani Flip $1.00 x2 =$2.00
Retail: $1.50 x2 =$3.00
Paid: $2.00
Got Back: $0.50/2 Ibotta
Net Price: $1.50/2 ($0.75ea)

Luna Bar $1.00
Retail: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.25 Ibotta
Net Price: $0.75

Cliff Mojo Bar $1.00
Retail: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.50 Ibotta
Net Price: $0.50

My Ibotta account had a bonus “March Boost” if you redeemed 8 unique rebates you get a $5.00 bonus. Since I got $0.25 on the Luna Bar, $1.00 on the Kashi, $1.00 on the Eat 2.0 & $0.50 on the Clif Mojo last week and $0.50 on the Clif Mojo, $0.50 on the Chobani Flip, $1.00 on the Chobani Drink, $3.50 on the Popchips & $0.25 Luna from this week I got back the $5.00 bonus. I Also hit my first March Teamwork Bonus by redeeming 5 rebates and got back $1.00. So in total I got back $6.00 in bonuses from Ibotta.

Haul 3/11/17

Green Seedless Grapes $0.77lb @ 1.58lb =$1.21
Retail: $4.72

Blackberries $0.77 x4 =$3.08
Retail: $2.99 x4 =$11.96

Nabisco Ritz Crackers $2.99 x2 =$5.98
Retails: $3.29 x2 =$6.58
Coupon: $1.00 MyMixx & $0.50 Monopoly
Nabisco Chips Ahoy $2.99 x2 =$5.98
Retails: $2.99 x2 =$5.98
Promo: Buy 4 Save $4.00
Paid: $6.46
Got Back: $1.20/2 Checkout51 (on cookies)
Net Price: $5.26/4 ($1.32ea)

Yoplait Light Yogurt $0.35 x10 =$3.50
Retail: $0.60 x10 =$6.00
Coupon: $0.50/5 MyMixx & $0.50 Monopoly (used 2) =$1.00
Paid: $2.00
Got Back: $0.50/5 SavingStar & $0.25 Ibotta (on any yogurt)
Net Price: $1.25/10 ($0.13ea)

Yoplait Dippers $1.25 x2 =$2.50
Retail: $1.67 x2 =$3.34
Coupon: $0.50 MyMixx
Paid: $2.00
Got Back: $0.50 SavingStar
Net Price: $1.50/2 ($0.75ea)

Yoplait Custard $0.88 x2 =$1.76
Retail: $1.25 x2 =$2.50
Coupon: $0.25 MyMixx
Paid: $1.51
Got Back: $0.25 SavingStar
Net Price: $1.26/2 ($0.63ea)

Chobani Flip $1.00 x2 =$2.00
Retail: $1.50 x2 =$3.00
Coupon: Free with Saturday Sampler
Paid: $1.00
Got Back: $0.50/2 Ibotta
Net Price: $0.50/2 ($0.25ea)

Signature Kitchens Canned Vegetables $0.33 x6 =$1.98
Retail: $0.99 x6 =$5.94

Halls $2.00 x2 =$4.00
Retail: $2.49 x2 =$4.98
Coupon: $1.00/2 (2/12SS)
Paid: $3.00
Got Back: $1.20 Checkout51 (WYB 2)
Net Price: $1.80/2 ($0.90ea)

Lara Bar $1.00 x4 =$4.00
Retail: $1.69 x4 =$6.76
Coupon: $0.50/2 MyMixx
Paid: $3.50
Got Back: $0.50/2 SavingStar
Net Price: $3.00/4 ($0.75ea)

Cliff Mojo Bar $1.00
Retail: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.50 Ibotta
Net Price: $0.50

Kellogg’s Frosted Flakes $1.48 x4 =$5.92
Retail: $3.49 x4 =$13.96
Coupon: $1.00/3 (3/5RP)
Paid: $4.92
Got Back: $1.00 Checkout51 (on any Kellogg’s produce)
Net Price: $3.92/4 ($0.99ea)

Body Armor $1.79
I got the wrong size the Saturday Sampler is for the 28oz I picked up the 16oz oops

Baneful Dog Food $5.99
Retail: $5.99
Coupon: $3.00 MyMixx
Paid: $2.99

Eggs $0.49 x2 $0.98
Retail: $1.99 x2 =$2.98

Bagel $0.69
Retail: $0.69
Coupon: Free Monopoly Instant Win
Paid: $0

Signature Kitchens Iodized Salt $0.69
Retail: $0.79
Coupon: Free Monopoly Instant Win
Paid: $0

Cottonelle Mega Roll $5.99
Retail: $7.99
Coupon: $0.75 MyMixx
Viva Paper Towels $5.99
Retail: $8.99
Coupon: $0.75 MyMixx
Paid: $10.48
Got Back: $1.50 Checkout51 (on Viva) & $0.50 Checkout51 (on Cottonelle)
Net Price: $8.48/2 ($4.24ea)

Green Cabbage $0.09lb @ 4.04lb =$0.36
Retail: $2.79

Aldi Haul 3/4/17

Paid: $46.49

Paper Plates $2.99

Organic Chicken Broth $1.79 x4 =$7.16

Oranges $1.99

Fit & Active Flatbread $2.29

Coke 12pk $4.68

Diet Coke 12pk $4.68

Hamburger Buns $0.85

Hummus $1.99

Mandarins $0.79 x2 =$1.58

Canned Chicken Broth $0.49

Organic Baby Spinach $2.49

Sprouted Bread $2.99

English Muffins $0.99

Organic Bananas $1.18

Cream Cheese $1.29 x2 =$2.58

Egg Noodles $1.19

Chocolate Almond Milk $2.49

Coffee Creamer $2.19

Milk $1.69

Menards Haul 3/4/17

Total Retail Price: $54.75
Paid: $35.43
Saved: $19.32
Used: $10.63MIR
Got Back: $20.40
Net Price: $25.66

Purina One Dog Food $17.99
Retail: $19.96

Rayovac AA Batteries $5.97
Retail: $8.97
Paid: $5.97
Got Back: $3.00MIR
Net Price: $2.97

Curad Bandages $0.50
Retail: $0.96
Paid: $0.50
Got Back: $0.50 MobiSave
Net Price: $0

Digital Thermometer $4.00
Retail: $4.98
Paid: $4.00
Got Back: $4.00MIR
Net Price: $0

Lockup Jars $1.29 x10 =$12.90
Retail: $1.29 x10 =$12.90
Paid: $12.90
Got Back: $12.90MIR
Net Price: $0

Wax Melts $0.35 x2 =$0.70 (clearance)
Retail: $1.49 x2 =$2.98

Chicago Tribune $1.00 x4 =$4.00

Caputo’s Haul 3/4/17

Total Retail Price: $13.70
Paid: $8.34
Saved: $5.36
Got Back: $0.25
Net Price: $8.09

Single Water Bottle $0.50

Red Peppers $0.49lb @ 1.16lb =$0.57
Retail: $0.80
Paid: $0.57
Got Back: $0.25 Checkout51
Net Price: $0.32

Gala Apples $0.79lb @ 3.66lb =$2.89
Retail: $4.72

Zucchini $0.69lb @ 1.3lb =$0.90
Retail: $1.29

Asparagus $0.99lb @ 1lb =$0.99
Retail: $1.49

Yellow Onions 3lb $0.79
Retail: $0.99

Yellow Peppers 0.49lb @ 1.43lb =$0.70
Retail: $2.13

Eggs $0.50 x2 =$1.00
Retail: $0.89 x2 =$1.78