Tag Archives: Vegetarian

Vegetarian Meal Prep Week of 3/4/17 Under $25 ~ How I Use My Groceries

Meal Prep: Week 8

Tuesday, Thursday, & Friday

Breakfast: Breakfast Potatoes & Peppers with Cheese and Side of Berries

Snack Box: Cheese Stick, Halo, Berry Pack, Annie’s Organic Fruit Snack, Granola Bar, & Cheddar Bunnies, and Pretzel Chips with Hummus

Lunch: Spinach Salad with Mandarins & Sunflower Seeds

Dinner: Burrito with Refried Beans, Lettuce, Tomato, Cheese, & Side of Guacamole

Wednesday, & Friday

Breakfast: Peanut Butter Banana Wrap and Side of Berries

Snack Box: Cheese Stick, Halo, Berry Pack, Annie’s Organic Fruit Snack, Granola Bar, & Cheddar Bunnies, and Pretzel Chips with Hummus

Lunch: Spinach Salad with Berries & Sunflower Seeds

Dinner: Vegetarian Meatless Chicken Nuggets & Tater Tots

Price Breakdown

Organic Yellow Potatoes
Valli Produce Last Week: $1.99 used 1.75lbs =$1.16
Red Peppers
Valli Produce Last Week: (4) $0.79lb @ 1.89lb =$1.49 used 1.5 =$0.56
Strawberries
Jewel-Osco: $0.99 used about 2/3 =$0.66
Blackberries
Valli Produce: $0.88 x2 =$1.76
Blueberries
Aldi Last Week: $1.99 used about 1/3 =$0.66
Organic Baby Spinach
Aldi: $2.49
Halo Mandarins
Jewel-Osco: $2.99 used 5 of 30 =$0.50
Organic Bananas
Aldi: $1.18 used 2 of 5 =$0.48
Avocado
Aldi Prior Week: $0.69 x2 =$1.38
Lettuce & Tomato
(from side salad price in produce prep)
Canned Mandarins
Aldi: $0.79
Cheddar Cheese
Aldi Last Week: $5.89 used about 1c =$0.74
Fit & Active Flatbread
Aldi: $2.29 used 5 of 6 =$1.91
Organic Peanut Butter with Flax & Chia Seeds
Aldi Prior Week: $3.99 used 1/16 =$0.25
Pretzel Chips
Aldi Last Week: $1.99 used half =$1.00
Hummus
Aldi: $1.99
Cheese Stick
Aldi Prior Week: $2.79 used 5 of 12 sticks =$1.16
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s: $1.00
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s: $1.00
Annie’s Organic Granola Bar
Caputo’s: $1.00 used 5 of 6 =$0.83
Sunflower Seeds
Valli Produce Prior Week: $1.99 @ 1.04lb =$2.07 used 1/12 =$0.17
La Preferida Organic Refried Beans
Jewel-Osco: (after rebate) $0.92
Mozzarella Cheese
Jewel-Osco Prior Week: $0.99 used 1/2c =$0.25
Tater Tots
Aldi Prior Week: $1.69 used 1/8 =$0.21
Quorn Meatless Nuggets
Jewel-Osco: $1.88

Grand Total: $23.75

Jewel-Osco Haul 3/1/17 & 3/4/17

Total Retail Price: $166.96
Paid: $68.03
Saved: $98.93
Got Back: $17.50
Net Price: $50.53

Haul 3/1/17

Kashi Bars $2.50
Retail: $4.49
Coupon: $1.00 (peelie)
Paid: $1.50
Got Back: $1.00 Ibotta
Net: $0.50

Cream Cheese $1.50
Retails: $1.99

Halos Mandarines $2.99
Retails: $7.99

Cliff Mojo Bar $1.00
Retails: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.50 Ibotta
Net Price: $0.50

Luna Bar $1.00
Retails: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.25 Ibotta
Net Price: $0.75

My Ibotta account had a bonus “Awards Night 2017” if you redeemed 6 unique rebates you get a $5.00 bonus. Since I got $0.25 on the Luna Bar, $1.00 on the Chobani Drink, & $0.50 on the Chobani Flip last week and $1.00 Kashi, $0.50 Clif, & $0.25 Luna from this week I got back the $5.00 bonus.

Haul 3/4/17

Chips Ahoy Cookies $1.99 x2 =$3.98
Retail: $2.99 x2 =$5.98
Paid: $3.98
Got Back: $1.20 Checkout51 (WYB 2)
Net Price: $2.78/2 ($1.39ea)

Harvest Stone Crackers $2.99
Retails: $3.49
Coupon: $1.00 MyMixx
Paid: $1.99
Got Back: $1.00 Checkout51
Net Price: $0.99

Post Cinnamon Pebbles $3.49
Retails: $3.49
Coupon: $3.49 MyMixx (Saturday Sampler)
Paid: $0

Signature Kitchens Pasta $0.75
Retail: $1.29
Coupon: Free Instant Win (from Monopoly)
Paid: $0

Kashi Bars $2.50
Retail: $4.49
Coupon: $1.00 (peelie)
Paid: $1.50
Got Back: $1.00 Ibotta
Net: $0.50

Signature Kitchens Iodized Salt $0.69
Retail: $0.79
Coupon: Free Instant Win (from Monopoly)
Paid: $0

Signature Kitchens Pasta Sauce $1.00
Retail: $1.79
Paid: $1.00
Got Back: $0.25 Ibotta
Net Price: $0.75

La Preferida Organic Refried Beans $1.67
Retails: $1.99
Paid: $1.67
Got Back: $0.75 BerryCart
Net Price: $0.92

Yoplait Dipper $1.67
Retail: $1.67
Coupon: $1.67 MyMixx (Saturday Sampler)
Paid: $0

Dannon Whole Milk Yogurt $0.48 x3 =$1.44
Retail: $0.60 x3 =$1.80
Coupon: B2G1F MyMixx (the coupon came off at $0.31, I think this was because I used a $0.50 off Monopoly coupon assuming it would take off on the Oikos because that was the size it was for but it attached itself to the whole milk and not the Oikos. If you figure $0.50 off $1.44 is =$0.94 for 3 is $0.31 so that’s why the computer took off only $0.31 for the free one)
Paid: $1.13/3 ($0.38ea)

Dannon Oikos Yogurt $1.00
Retail: $1.25
Coupon: $0.50 Monopoly (although it ending up attaching itself to the whole milk)
Paid: $0.50
Got Back: $0.25 Ibotta (any yogurt)
Net: $0.25

Chobani Greek Yogurt $1.00 x3 =$3.00
Retail: $1.25 x3 =$3.75
Coupon: $1.00/3 MyMixx
Paid: $2.00/3 ($0.67ea)

Sauve Body Wash $2.00 x4 =$8.00
Retails: $2.49 x4 =$9.96
Promo: Buy 2 Save $2.00 x2 =$4.00
Coupon: BOGO (2/26RP) x2 =$2.00
Paid: $2.00/4 ($0.50ea)

Garnier Whole Blends Shampoo & Conditioners $3.50 x5 =$17.50
Retail: $4.99 x5 =$24.95
Coupon: $2.00 (2/12RP) x4 =$8.00
Promo: Spend $15 Get $5 Off
Paid: $4.50/5 ($0.90ea)

Halls $2.00 x2 =$4.00
Retail: $2.49 x2 =$4.98
Coupon: $1.00/2 (2/12SS)
Paid: $3.00
Got Back: $1.20 Checkout51 (WYB 2)
Net Price: $1.80/2 ($0.90ea)

Lara Bar $1.00 x4 =$4.00
Retail: $1.69 x4 =$6.76
Coupon: I loaded a $0.50/2 MyMixx but it didn’t come off
Paid: $4.00
Got Back: $0.50/2 SavingStar
Net Price: $3.50/4 ($0.88ea)

Cliff Mojo Bar $1.00
Retails: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.50 Ibotta
Net Price: $0.50

Luna Bar $1.00
Retails: $1.39
Paid: $1.00
Got Back: $0.25 Ibotta
Net Price: $0.75

Atkins Harvest Bars $5.99
Retail: $6.99
Coupon: $1.00 (1/8SS)
Stack: $1.00 Monopoly
Paid: $3.99
Got Back: $1.00 Checkout51
Net Price: $2.99

Quorn Meatless $3.00 x2 =$6.00
Retail: $4.99 x2 =$9.98
Got Back: $1.50 Checkout51
Eat 2.0 $2.99
Retail: $2.99
Got Back: $1.00 Ibotta
Luvo Bowl $3.00 (was supposed to get back $1.50 from BerryCart but apparently the Bowls don’t count)
Retail: $4.49
Promo: -$2.00 Frozen Fav 4 $10/4
Paid: $10.00
Got Back: $2.50 (combined from above)
Net Price: $7.50/4 ($1.88ea)

Chicken Breast $1.49 @ 5.04lb =$7.51
Retail: $20.11

Green Grapes $0.99lb @ 1.33lb =$1.32
Retail: $3.98

Strawberries $0.99 x3 =$2.97
Retail: $4.99 x3 =$14.97

Organic Blueberries $2.99
Retail: $4.99

Easy Frugal Breakfast Sandwich Recipe

Need a fast and easy breakfast prep? Here’s one and it’s perfect for the freezer too!

What You’ll Need:

  • 6 Eggs
  • 6 English Muffins
  • Optional: Cheese (slices or shredded), Ham, Bacon, Veggies (broccoli, spinach, bell peppers, tomatoes, green onions),
  • Salt & Pepper and Milk, if desired
  • Ramekins or Muffin Tray (large or jumbo)

Directions:

  • Preheat oven to 350º
  • Start by spraying each ramekin or muffin cup
  • Then break one egg into each ramekin or muffin cup
  • Optional: add veggies, shredded cheese, ham cubes, or bacon crumbles to eggs and add salt, pepper, or milk if desired
  • Next bake at 350º for about 15-20 minutes
  • Lastly assemble sandwiches, add cooled cooked eggs, cheese slices, ham, or bacon between english muffins
  • Wrap in plastic wrap and place in freezer bags
  • Store in fridge for 4-5 days or freezer
  • To Reheat: place unwrapped sandwich on microwave safe plate and heat for 0:30-3 minutes (depending on if frozen)

Cook with Me Sunday

Vegetarian Meal Prep Week of 2/25/17 Under $30 ~ How I Use My Groceries

Meal Prep: Week 7

Monday, Wednesday, & Friday:

Breakfast: Breakfast Potatoes & Peppers and Granola & Strawberries

Organic Yellow Potatoes
Caputo’s Last Week: $1.99 used 1.75lbs =$1.16
Green Peppers
Aldi Last Week: (3) $0.99 used 1 pepper =$0.33
Organic Red Peppers
Jewel-Osco Last Week: (4) $0.99lb @ 2.44lb =$2.41 used 1.5 peppers =$0.90
Cheese
Valli Produce: $0.99 used about 1c =$0.50
Protein Granola
Homemade: maybe around $0.25
Strawberries
Caputo’s: $0.99 used about 1/6 =$0.17
Blueberries
Aldi: $1.99 used 1/6 =$0.67
=$3.98 for 3 or $1.33 each

Lunch/Snack: Spinach Salad with Mandarins and Almonds, Cutie, Cheese Stick, Hummus & Pretzel Chips, Annie’s Organic Fruit Snacks, Granola Bars, & Cheddar Bunnies

Organic Baby Spinach
Aldi: $2.49 used 3/5 =$1.49
Mandarins
Aldi: $0.79
Almonds
Caputo’s Prior Week: $0.75
Cutie
Aldi: $2.49 used 3 of about 20 =$0.37
Cheese Stick
Aldi: $2.79 used 3 of 12 sticks =$0.70
Hummus
Aldi: $1.99 used 3/5 =$1.19
Pretzel Chips
Aldi Last Week: $1.99 used 3/10 =$0.60
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 3 of 5 =$0.60
Annie’s Organic Granola Bars
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 3 of 6 =$0.50
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 3/10 =$0.30
=$6.92 for 3 or $2.31 each lunch

Dinner: Burrito with Avocado

Spinach Wrap
Aldi: $1.99 used 3 of 6 =$1.00
Old El Paso Refried Beans
Jewel-Osco: $1.00
Cheddar Cheese
Jewel-Osco Prior Week: $0.99 used 1/4c =$0.12
Avocado
Aldi Prior Weeks: $0.69 x1.8 =$1.15
Organic Grape Tomatoes
Valli Produce Last Week: $1.39
=$4.66 for 3 or $1.55 each

Tuesday & Thursday:

Breakfast: Avocado Toast

Avocado
Aldi Prior Weeks: $0.69 x1.2 =$0.83
Sprouted Bread
Aldi: $2.99 used 4 of about 16 slices =$0.75
Chobani Drink
Jewel-Osco: $0.67 (after coupon & app rebate)
=$2.25 for 2 or $1.13 for each breakfast

Lunch/Snack: Spinach Salad with Strawberries and Almonds, Cheese Stick, Hummus & Pretzel Chips, Annie’s Organic Fruit Snacks, Granola Bars, & Cheddar Bunnies

Organic Baby Spinach
Aldi: $2.49 used 2/5 =$1.00
Strawberries
Caputo’s: $0.99 used 1/3 $0.33
Blueberries
Aldi: $1.99 used 1/3 =$0.66
Almonds
Caputo’s Prior Week: $0.50
Cutie
Aldi: $2.49 used 2 of about 20 =$0.25
Cheese Stick
Aldi: $2.79 used 2 of 12 sticks =$0.47
Hummus
Aldi: $1.99 used 2/5 =$0.80
Pretzel Chips
Aldi Last Week: $1.99 used 1/5 =$0.40
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 2 of 5 =$0.40
Annie’s Organic Granola Bars
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 2 of 6 =$0.33
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 1/5 =$0.20
=$5.34 for 2 or $2.67 each lunch

Dinner: Lentil Soup

Organic Lentil Soup
Aldi Prior Week: $1.99 x2 =$3.98
=$3.98 for 2 or $1.99 for each dinner

Breakfast Total: $6.23
Lunch/Snack Total: $12.26
Dinner Total: $8.64
Grand Total: $27.13

Vegetarian Meal Prep Week of 2/19/17 Under $25.00 ~ How I Use My Groceries

Meal Prep: Week 6

Monday, Wednesday, & Friday:

Breakfast: Breakfast Potatoes & Peppers and Granola & Strawberries

Organic Red Potatoes
Valli Produce Prior Week: $1.99 used 1.75lbs =$1.16
Red Peppers
Jewel-Osco Last Week: (4) $2.16 used 1.5 peppers =$0.81
Cheese
Valli Produce: $0.99 used about 1c =$0.50
Nature Valley Protein Granola
Prior Coupon Deal: $0.97 used about 1/6 =$0.16
Strawberries
Valli Produce: $0.88 used about 1/4 =$0.22
=$2.85 for 3 or $0.95 each breakfast

Lunch/Snack: Spinach Salad with Mandarins and Almonds, Cheese Stick, Hummus & Pretzel Chips, Annie’s Organic Fruit Snacks, Granola Bars, & Cheddar Bunnies

Organic Baby Spinach
Aldi: $2.49 used 3/5 =$1.49
Mandarins
Aldi: $0.79
Almonds
Caputo’s Prior Week: $0.75
Cheese Stick
Aldi: $2.79 used 3 of 12 sticks =$0.70
Hummus
Aldi: $1.99 used 3/5 =$1.19
Pretzel Chips
Aldi Last Week: $1.99 used 3/10 =$0.60
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 3 of 5 =$0.60
Annie’s Organic Granola Bars
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 3 of 6 =$0.50
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 3/10 =$0.30
=$6.92 for 3 or $2.31 each lunch

Dinner: Burrito with Avocado

Spinach Wrap
Aldi: $1.99 used 3 of 6 =$1.00
Old El Paso Refried Beans
Jewel-Osco: $1.00
Cheddar Cheese
Jewel-Osco Prior Week: $0.99 used 1/4c =$0.12
Avocado
Aldi Prior Weeks: $0.49 x3 =$1.47
=$3.59 for 3 or $1.20 for each dinner

Tuesday & Thursday:

Breakfast: Avocado Toast

Avocado
Aldi Prior Weeks: $0.49 x2 =$0.98
Sprouted Bread
Aldi: $2.99 used 4 of about 14 slices =$0.85
=$1.83 for 2 or $0.92 for each breakfast

Lunch/Snack: Spinach Salad with Strawberries and Almonds, Cheese Stick, Hummus & Pretzel Chips, Annie’s Organic Fruit Snacks, Granola Bars, & Cheddar Bunnies

Organic Baby Spinach
Aldi: $2.49 used 2/5 =$1.00
Strawberries
Valli Produce: used 3/4 $0.66
Almonds
Caputo’s Prior Week: $0.50
Cheese Stick
Aldi: $2.79 used 2 of 12 sticks =$0.47
Hummus
Aldi: $1.99 used 2/5 =$0.80
Pretzel Chips
Aldi Last Week: $1.99 used 1/5 =$0.40
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 2 of 5 =$0.40
Annie’s Organic Granola Bars
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 2 of 6 =$0.33
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s Prior Week: $1.00 used 1/5 =$0.20
=$4.76 for 2 or $2.38 each lunch

Dinner: Lentil Soup

Organic Lentil Soup
Aldi Prior Week: $1.99 x2 =$3.98
=$3.98 for 2 or $1.99 for each dinner

Breakfast Total: $4.68
Lunch/Snack Total: $11.68
Dinner Total: $7.57
Grand Total: $23.93

Vegetarian Meal Prep Week of 2/12/17 Under $25.00 ~ How I Use My Groceries

Meal Prep: Week 5

Tuesday, Thursday, & Saturday:

Breakfast: Breakfast Potatoes & Peppers and Granola & Strawberries

Potatoes
Valli Produce Prior Week: $0.99 & $0.33 2.5lbs used =$0.83
Red Peppers
Caputo’s Last Week: used 2 $0.45
Green Peppers
Valli Produce Last Week: used 2 $0.35
Cheese
Aldi Prior Week: $5.89 used 1c =$0.74
Nature Valley Protein Granola
Prior Coupon Deal: $0.13
Strawberries
Aldi: $0.17 about
=$2.67 for 3 or $0.89 each breakfast

Lunch/Snack: Spinach Salad with Mandarins and Almonds, Hummus & Pretzel Chips, Organic Sea Salt Popcorn, Annie’s Organic Fruit Snacks, Granola Bars, & Cheddar Bunnies

Organic Baby Spinach
Aldi: $1.49
Mandarins
Aldi: $0.79
Almonds
Caputo’s Prior Week: $0.75
Hummus
Aldi: $1.19
Pretzel Chips
Aldi: $0.60
Organic Sea Salt Popcorn
Aldi Prior Week: $0.36
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s: $0.60
Annie’s Organic Granola Bars
Caputo’s: $0.50
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s: $0.20
=$6.48 for 3 or $2.16 each lunch

Dinner: Slow Cooker Tomato, Kale, & Quinoa Soup

Link To The Recipe I Used: http://damndelicious.net/2016/01/07/slow-cooker-tomato-kale-and-quinoa-soup/

Organic Quinoa
Aldi: Prior Week: $1.00 about
No Salt Added Petite Diced Tomatoes
Aldi: $1.18
Great Northern Beans
Aldi: $0.59
Onion
Valli Produce: $0.04
Garlic (I used 2tbsp chopped garlic)
Caputo’s Prior Week around $2.99 maybe? =$0.10
Organic Vegetable Broth
Aldi: $1.79
Kale Bunch (with the exception of 2 stalks for kale flat breads)
Valli Produce: $0.79
And Spices & Seasonings
=$5.49 for 4 or $1.37 for each dinner

On Thursday I’ll be making Kale flat breads so I don’t have a prep dinner for that day.

Wednesday & Friday:

Breakfast: Avocado Toast & Yogurt

Avocado
Aldi Last Week: $0.49
Sprouted Bread
Aldi: $0.85
Yogurt
Valli Produce Prior Week: $1.58
=$2.92 for 2 or $1.46 for each breakfast

Lunch/Snack: Spinach Salad with Strawberries and Almonds, Hummus & Pretzel Chips, Organic Sea Salt Popcorn, Annie’s Organic Fruit Snacks, Granola Bars, & Cheddar Bunnies

Organic Baby Spinach
Aldi: $1.00
Strawberries
Aldi: $0.33
Almonds
Caputo’s Prior Week: $0.50
Hummus
Aldi: $0.80
Pretzel Chips
Aldi: $0.40
Organic Sea Salt Popcorn
Aldi Prior Week: $0.24
Annie’s Organic Fruit Snacks
Caputo’s: $0.40
Annie’s Organic Granola Bars
Caputo’s: $0.33
Annie’s Organic Cheddar Bunnies
Caputo’s: $0.13
=$4.13 for 2 or $2.07 each lunch

Breakfast Total: $5.59
Lunch/Snack Total: $10.61
Dinner Total: $5.49
Grand Total: $21.69

Organic, All Natural, Non-GMO, & Eco Friendly Products 2/1


Updated Daily

Target

*Organic* So Delicious Dairy Free Coconut Milk Yogurt 5.3oz $1.89
Coupon: $1.00 (printable, expires 3/30)
Final Price: $0.89
*Organic* Simply Balanced Organic Frozen Fruit and Vegetables 10% off (thru 2/6)
*Organic* Wallaby Greek Yogurt Cups $3/2 ($1.50ea)
*Organic* Wallaby Australian Style 6oz 15% off (thru 2/6)
*Organic* Wallaby Greek Tub Yogurt 15% off (thru 2/6)
*All Natural* Almond Breeze Milk 64oz $2.99 (thru 2/6)

Walgreens

*Non-GMO* Mrs. Thinsters Cookie Thins 4oz $1.99 (thru 2/6)
Coupon: $1.00 (printable)
Pay: $0.99
Get Back: $1.00 & 500p Shrink & 10 Everyday Points
Final Price: -$0.02